تاثیر طلاق بر فرزند دختر | روانشناس برتر

 

تلفن پذیرش و منشی جهت رزرو وقت :


09154433487 | 09152455366

 

    

     

طلاق چه اثرهایی بر فرزند دختر می گذارد ؟

دختران طلاق بیشتر در معرض رابطه های ناسالم هستند 

راههای کاهش اثرات طلاق بر فرزندان دختر

از عشق و علاقه تان نسبت به فرزندان حرف بزنید 

با فرزند دخترتان در مورد همسر سابق تان مثبت صحبت کنید

و ...  

  

 

پذیرش و کنار آمدن با طلاق برای اعضای هر خانواده ای خصوصا فرزندان مسئله ی آسانی نیست. اثرات طلاق به روی فرزندان دختر بعضی اوقات به قدری ناگوار است که باعث به وجود آمدن مشکلهای روانی و روحی برای آنها می‌ شود. شناخت تاثیر طلاق به روی فرزندهای دختر گامی اثر گذار برای جلوگیری از ایجاد مشکلات آینده رابطه های آنها است.

معمولاً دختران و پسران بعد طلاق روش ها و واکنش‌ های مقابله‌ای بسیار گوناگونی دارند. مخصوصا دختران که در زمان جدایی والدینشان دچار استرس ، اضطراب و حتی آشفتگی عاطفی می ‌شوند. طلاق به روی جنبه‌ های گوناگون زندگی دختران به عنوان مثال روابط عاطفی ، چالش‌های تحصیلی و… اثر می‌ گذارد. اگر شما هم نگران دختر جوان و یا خردسال خود هستید با ما همراه باشید.

 

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

 

طلاق چه اثرهایی بر فرزند دختر می گذارد ؟

واکنش ‌های دختران به طلاق والدینشان بسته به عواملی مثل دلایل شخصیت ، طلاق و سن خود دختر گوناگون است.

 

Number1 دختران طلاق در روابط اجتماعی خود ضعیف هستند

وقتی که دختر با طلاق پدر و مادر خود روبرو می شود اضطراب ، استرس و نگرانی به سراغ او می آید. این نگرانی و استرس‌ها به روی روابط اجتماعی شان در مدرسه و خانه تاثیرات منفی خواهد گذاشت. دختر به این علت به مشکلات و مسائل والدینش فکر می‌ کند و در حال تجربه تغییرات منفی در خانه و خانواده است، منزوی و گوشه گیر خواهد شد. بایستی که شما روابط مفید و موثری با دخترتان برقرار کنید که هم همسر و هم خودتان دائما با او در رابطه باشید. بایستی هر دو والدین به لحاظ عاطفی و … در دسترس دخترانشان باشند تا آنها کمبود روابط عاطفی و محبت را حس نکنند.

 

 Number2دختران طلاق به اطرافیان خود دیر اعتماد می‌ کند

طلاق می‌ تواند دنیای دختر تان را دگر گون کرده و دچار مشکل کند. نباید آینده فرزند دختر با طلاق خراب شود. دختر طلاق حس می ‌کند که پدر و مادرش با طلاق گرفتنشان به زندگیش خیانت کرده اند به همین علت اعتماد در رابطه را از دست می دهد. زمانی که او احساس ‌کند خانواده اش از هم پاشیده شده و دیگر به آسانی به فردی خصوصا به مردان اعتماد نمی ‎کند. او می ترسد با شکست مواجه شود و دوباره آسیب دیده و بعضی اوقات، فرزندان طلاق بیش از اندازه روی طلاق و رابطه شکست خورده تمرکز می ‌شود. آنها تصور می‌شوند که سرنوشت مشابهی برای شان رقم خواهد خورد. در مورد عشق ، علاقه و طلاق با دخترتان حرف بزنید. به زندگی شاد و خوبی های رابطه عاشقانه و روابط سالم برای فرزندتان صحبت کنید.

 

Number3 مشکلات تحصیلی دختر طلاق

اگر ذهن دخترشما با مشکلات طلاق در منزل رو به رو شود، بر پیشرفتش در مدرسه اثرات منفی خواهد گذاشت. شاید او در امتحانها نمره خوبی کسب نکند یا علاقه شان به فعالیت های درسی کم شود و برای شرکت در کارهای گروهی تمایلی نداشته باشد. سعی کنید فرزند دخترتان را از بحث و دعواهای بین خود و همسرتان دور کرده تا او بتواند به روی مطالعه درس های خود تمرکز کافی را داشته باشد. ذهنش را از تشویش و نگرانی آزاد کنید. او را در درس هایش همراهی و تشویق کنید. با استفاده از جمله های محبت آمیز از او حمایت کنید. این اطمینان را به دخترتان بدهید که همچنان مادر و پدر در کناراو هستند.

 

Number4 دختران طلاق شدیدا استرس و اضطراب دارند

هنگامی که خانواده ای با طلاق رو در رو می شود، شدیدا دختران حساس می شوند. به قدری دختر طلاق اضطراب و استرس دارند که روابط عاطفی ، روابط اجتماعی، رفاه تحصیلی شان را فراموش می کند. استرس های او و درک احساسات و تشویق به برقراری رابطه با دیگران باعث کاهش اضطراب و استرس او می شود. دختران نسبت به ابراز محبت و احترام حساس هستند پس بنابراین والدینشان بایستی مراقب ناراحتی و عصبانیتشان بر روی رابطه آنها با دخترشان باشند که تاثیر نگذارد.

 

Number5 دختران طلاق بیشتر در معرض رابطه های ناسالم هستند

دخترهایی که از محبت پدر محروم هستند بیشتر دنبال برقراری رابطه عاطفی با جنس مخالف خود هستند تا این کمبود محبت را جبران کنند. آنها از نظر جنسی زودتر از بقیه همسالان خود فعال می شوند. منفی ترین آسیب طلاق بر دختران این است که برای جبران کمبود شخصیت پدر در زندگی، خود را برای هر پسری فدا کنند. برای کاهش احتمال بوجود آمدن روابط ناسالم برای دختران طلاق، والدین باید در زمان حضور فرزندان درگیری ها و بحث هایشان را به حداقل برسانند. همچنین پدرها باید روابط عاطفی خود را با دخترشان حفظ کنند، به او محبت کنند تا دخترشان نیاز نداشته باشد محبت را از مرد دیگری گدایی کند.

 

Number6 تاثیر طلاق بر رشد فرزند دختر از کودکی تا بزرگسالی

اکثر والدین دوست دارند که فرزندانشان بعد طلاق تا حد امکان دوران کودکی شان را به صورت طبیعی سپری کنند. والدین می توانند با درک اینکه چه طور طلاق امکان دارد که بر رشد دخترشان از اول کودکی تا زمان نوجوانی اثر بگذارد به فرزندانشان کمک کنند تا با این شروط کنار بیایند.

 

Number7تاثیر طلاق بر دوران کودکی دختران ( 2 تا 12)

طبق تحقیقات انجام شده دخترهایی که در خانه شاهد مشاجره و دعوای زیاد بین پدر و مادرشان بوده اند ولی در نهایت والدینشان از هم جداشده اند، مشکلات روانی و روحی کمتری نسبت به دخترهایی که همچنان در محیط پر از کشمکش و تشنج بین والدین به سر می برند دارند. پس بنابراین چنانچه والدین زیاد به دعواهایشان ادامه دهند، طلاق شاید راه حل مناسب تری باشد. وقتی که دختران علت طلاق را نمی‌دانند، خصوصا در سنهای پایین تر، تصور می‌کنند که آنها باعث این جدایی شده اند. اکثر کودکان این احساس گناه را در طی زندگی شان به همراه خود دارند. به دختران این اطمینان را بدهید که هنوز نیز می توانند به روی شما و همسرتان حساب کنند تا در کنارشان بمانید. هنگامی که فرزندان باور کنند که شما حامی آنها هستید بهتر می ‌توانند به روی فعالیت ، فرزندان و کارهای روزانه شان تمرکز کنید. به همسرتان اجازه دهید که بیشتر با دخترش ملاقات کند، چون معمولا کودکان می خواهند با هر دو والدین شان  در تماس باشند.

 

Number8 تاثیر طلاق بر دوران جوانی و نوجوانی دختران (14 سال به بعد)

یکی از موضوعاتی که روی دخترهای نوجوان بعد طلاق اثرات منفی می ‌گذارد غایب بودن پدر است. غیبت پدر، باعث ایجاد مشکل هایی در زمینه ی فعالیت های جنسی و حاملگی برای دختران طلاق می‌ شود. دختران طلاق در خصوص غیبت پدر بسیار آسیب زا هستند. اکثر دختران از آنجایی که بعد طلاق همچنان با مادرشان زندگی می‌ کنند،  کمبود حضور پدر در زندگی دختر و غیبت پدر بسیار زیاد است. به همین علت رابطه دختر طلاق و مادر ، بخش با اهمیت و اثر گذاری از اثر طلاق به روی دخترهای نوجوان است. دخترهای نوجوان در یک سنی هستند که با تغییرهای هورمونی همراه با بلوغ رو به رو می شوند، پس بنابراین هم به لحاظ عاطفی و هم از لحاظ جسمی آسیب زا هستند. پس بنابراین، دختر طلاق به صورت ذاتی با خطرهای بزرگی رو در رو هستند. از این رو، برای رویا رویی با اثرهای طلاق به روی امنیت و رفاهش به حمایت و مهارت‌های مقابله ای بیشتری نیاز دارد.

 

       پست پیشنهای :   درمان قطعی اختلال پانیک

Icon.Question تاثیر طلاق بر فرزند دختر | روانشناس برتر09154433487

 

 

افراد زیادی اصطلاحاتی مثل روانشناس خوب در مشهد یا دکتر روانشناس خوب  را این روزها به دنبال آن هستند و در اینترنت سرچ و جستجو می کنند. راستی، اگر شما هم به دنبال لیست روانشناسان مشهد یا تهران و یا دکتر روانشناس یا دکتر مشاوره خوب هستید، یا به دنبال دکتر روانشناس کودک، نوجوان یا دکتر روانشناس خانواده در مشهد می گردید، با کارشناسان پذیرش سامانه الو روان شناس در تماس باشید تا لیست بهترین روان شناسان مشهد را به شما معرفی کنند. متخصصین سامانه الو روانشناس، براساس تخصص و نیاز روز جامعه و همچنین تعهد و تجربه کاری از مراکز معتبر کشور گلچین شده اند؛ شعار مجموعه ما  تعهد در کار، تخصص در فرایند رواندرمانی و مشاوره و انصاف در برخورد با مراجعین است. قطعا شما هم برای انتخاب یک روانشناس خوب، معیارهایی دارید، ولی پیشنهاد ما به شما تعهد، اخلاق حرفه ای، تخصص و تجربه حرفه ای است، پس با ما همراه باشید.

 

راههای کاهش اثرات طلاق بر فرزندان دختر

طبق تحقیقات انجام شده طلاق ، رفاه و احساس امنیت دختران را تهدید می کند. پس بنابراین پدر و مادر به راههایی برای حفاظت از دختران شان در مقابل اثرهای نامطلوب طلاق احتیاج دارند . اگرچه هیچ گونه فرمولی برای معکوس کردن اثرهای طلاق بر دختران وجود نداشته باشد والدین می توانند اقدامهایی را برای کاهش اثرات آن انجام دهند.

 

Number1 ناراحتی های تان را کنار بگذارید : هنگامی که با غم و اندوه خود به شیوه ای پیشگیرانه و مثبت برخورد می کنید، به فرزند هایتان نشان می دهید که قوی بوده و در کنارش هستید. در حقیقت نشان می دهید که موثرو قوی تر از او و نیازهای او حمایت می کنید.

 

Number2عزت نفس دخترتان را افزایش دهید : باید هر دو والدین به دخترانشان بفهمانند که هنوز او برای شان مهم و خاص است.

 

Number3 در میدان جنگ از قرار دادن کودکان ممانعت کنید : بایستی که والدین از قرار دادن دخترشان در مرکز هر گونه درگیری که پیش می آید، دوری کنند.

 

Number4به سختی و غم و اندوه طلاق اعتراف کنید : برای همه افراد طلاق دردناک است. بایستی والدین درد جدایی را نه تنها برای خود، بلکه برای فرزند های خود هم توضیح دهند و به رسمیت بشناسند. این مسئله می تواند به فرزندان و والدین شان کمک کند تا به سمت و سوی ناراحتی ها و پذیرش طلاق موجود پیش بروند.

 

 Number5از عشق و علاقه تان نسبت به فرزندان حرف بزنید : بایستی که والدین به دختر نوجوان شان بفهمانند که او را همیشه دوست خواهند داشت و در کنارش خواهند بود و طلاق این مسئله را تغییر نخواهد داد.

 

Number6 با فرزند دخترتان در مورد همسر سابق تان مثبت صحبت کنید : اگر حضانت دخترتان با شما است. قبل از او در مورد همسر خود بدگویی نکنید. بایستی فرزندتان باور کند که هر یک از والدینش انسان خوبی هستند. همه ی تلاش تان را بکنید تا به او بفهمانید که اختلاف و تفاوت های  پدر و مادرش ار تباطی به شخصیت آنها ندارد. وقتی دختر تان بداند که والدینش هر دو قابل احترام و خوب هستند، به مراتب زندگی بهتری خواهد داشت.

 

 پست پیشنهای :   از سیر تا پیاز پنهان کاری آقایون

Icon.Question تاثیر طلاق بر فرزند دختر | روانشناس برتر09154433487

 

مشاوره حضوری روان شناسی در مشهدمشاوره تلفنی روان شناسیمشاوره رایگان روان شناسی

 

 برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ نوبت می توانید با
 
شماره
تلفن های ۰۹۱۵۴۴۳۳۴۸۷ و ۰۹۱۵۲۴۵۵۳۶۶ تماس حاصل فرمایید

 

 تاثیر طلاق بر فرزند دختر | روانشناس برتر

 
 
 
  
الو روانشناس
 

سامانه الو روان شناس

© Copyright Qode Interactive. This is a part of R.C.C theme.

 

Instagram.Icon.1 Instagram.Icon.1 Instagram.Icon.1 Instagram.Icon.1